Canela Table Lamp – 249656-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
249656-001
Category: Lighting
Tags: Brown, Four Hands, Light Oak, Light Raffia, Aged Brass, Lighting
Description
Craft warmth on any surface with an oak lamp topped by a double brimmed raffia shade. The balloon-shaped base is expertly carved for a wide, sculptural presence.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 12.13 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.85 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.109 m³ |
| Color | Light Oak, Light Raffia, Aged Brass |
| Material | Solid Oak, Palm Leaf, Brass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 17.00″w x 17.00″d x 22.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 43.2 cm w x 43.2 cm d x 55.9 cm h |
Additional information
| Weight | 12.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 22 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Aged Brass ,Light Oak ,Light Raffia |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields