Armstrong Linear Chandelier – 250600-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250600-003
Category: Lighting
Tags: Burnished Brass, Marbled Matte Glass, Four Hands, Gold, Lighting
Description
Marbled glass spheres seem to extend and reach across smooth brass rods. Each globe is individually blown, shaped and sculpted by hand through a one-hour process. Brass and glass are 98% recyclable. Designed and sustainably made in Poland by Schwung. This piece is compatible with sloped ceilings.
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 33.07 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.35 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.548 m³ |
| Color | Burnished Brass, Marbled Matte Glass |
| Material | Brass, Glass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 52.50″w x 30.25″d x 24.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 133.4 cm w x 76.8 cm d x 62.2 cm h |
Additional information
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 49 × 23.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gold |
| Detail Color |
Burnished Brass ,Marbled Matte Glass |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields