You Said I Am The Sea by Aileen Fitzgerald – 246835-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
246835-002
Category: Art
Tags: Art, Cream, Four Hands, Rustic Walnut Floater, Fredrix 558 Raw Canvas
Description
Inspired by the Texas Hill Country, Austin-based artist and registered nurse Aileen Fitzgerald paints atmospheric landscapes reminiscent of early Impressionism with a heavy emphasis on light. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.149 m³ |
| Color | Rustic Walnut Floater, Fredrix 558 Raw Canvas |
| Material | Rustic Walnut, Raw Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 2.00″d x 38.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 5.1 cm d x 96.5 cm h |
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 48 × 38 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields