Worth The Trip by Melanie Biehle – 253685-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
253685-004
Category: Art
Tags: Art, Cream, Four Hands, Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas
Description
Seattle-based artist Melanie Biehle is driven by the power of art as energy. Inspired by the memories, colors, emotions and textures of traveling through Southern France in spring, with soft curves and geometric elements balanced by neutral hues. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.96 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.112 m³ |
| Color | Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas |
| Material | Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 32.00″w x 2.00″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 81.3 cm w x 5.1 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 32 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Matte Canvas ,Vertical Grain White Oak Floater |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields