With Love XVI by Raoul Morren – 250131-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250131-002
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Vertical Grain 2.5 White Oak, Fredrix 558 Raw Canvas, BW8-97 Polar White
Description
Los Angeleno Raoul Morren works in collage, painting and photography, creating collected, sensorial pieces inspired by nature and travel. Repurposing found fragments, he breathes new life into old materials through art, often allowing his works to hang in any direction envisioned. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.149 m³ |
| Color | Vertical Grain 2.5 White Oak, Fredrix 558 Raw Canvas, BW8-97 Polar White |
| Material | Vertical Grain White Oak, Raw Canvas, Polar White Mat |
| Dimensions (Imperial, inch) | 40.00″w x 2.50″d x 40.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 101.6 cm w x 6.4 cm d x 101.6 cm h |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 40 × 40 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
BW8-97 Polar White ,Fredrix 558 Raw Canvas ,Vertical Grain 2.5 White Oak |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields