What Holds Us Together by Tyler Guinn – 240175-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Based in Austin, Texas, abstract-expressionist painter Tyler Guinn looks to texture and organic sensibility to shape his wide variety of works, from geometric pieces and flowing landscapes to mark making and automatic writing. If not currently in stock, this texture-enhanced piece ships within three weeks. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.09 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.144 m³ |
| Color | Rustic Walnut Floater, Matte Canvas |
| Material | Rustic Walnut, Matte Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 36.50″w x 2.00″d x 48.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 92.7 cm w x 5.1 cm d x 121.9 cm h |
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 36.5 × 48 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Matte Canvas ,Rustic Walnut Floater |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields