Verdant Garden by Jamie Beckwith – 250898-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250898-001
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas
Description
Nashville-based artist Jamie Beckwith creates contemporary pieces inspired by nature, travel and architecture. With a focus on the repetition of patterns and shapes, Beckwith favors acrylic paint and graphite for her layer-rich works. If not currently in stock, this texture-enhanced piece ships within three weeks. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 10 lb |
| Volume (cu. ft.) | 1.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.035 m³ |
| Color | Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas |
| Material | Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.00″w x 2.00″d x 18.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 45.7 cm w x 5.1 cm d x 45.7 cm h |
Additional information
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 18 × 18 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Matte Canvas ,Vertical Grain White Oak Floater |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields