Towering Oak by Aileen Fitzgerald – 237130-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
237130-002
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas
Description
Inspired by natural elements, Austin-based artist and registered nurse Aileen Fitzgerald paints atmospheric landscapes reminiscent of early Impressionism with a heavy emphasis on light. Framed within white oak for a museum-quality look. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 2.47 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.07 m³ |
| Color | Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas |
| Material | Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 2.00″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 5.1 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 24 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Matte Canvas ,Vertical Grain White Oak Floater |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields