Tina Turner by Getty Images – 226671-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
1969 studio portrait of American-born Swiss singer Tina Tuner, photographed by Jack Robinson courtesy of Getty Images’ Hulton Archive. Float-mounted and framed within black-finished American maple for a museum-quality look. Handmade in Austin, Texas, each print includes a certificate of authenticity commemorating the exclusive partnership between Getty Images and Four Hands Art Studio.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 2.47 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.07 m³ |
| Color | Black 1.5 Maple, Clear Acrylic Glazing |
| Material | American Maple, Acrylic Glazing |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 1.50″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 3.8 cm d x 76.2 cm h |
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 30 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Black 1.5 Maple ,Clear Acrylic Glazing |
| Style |
Contemporary |
"*" indicates required fields