The Water’s Edge by Lori Marie – 247418-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A native of Southern California, landscape painter Lori Marie grew up immersed in nature, frequently camping, traveling to national parks and sketching the peaceful scenery. She draws inspiration from Mother Nature, working with watercolor, oil and acrylic. Originally painted on postcard-sized canvas with a small brush, this piece is scanned and resized to highlight the intricate detailing, then printed on a maple panel for added dimension from the wood grain. Handmade in Austin, Texas. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 15 lb |
| Volume (cu. ft.) | 1.34 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.038 m³ |
| Color | Vertical Grain 1.5 White Oak, Maple Panel |
| Material | Vertical Grain White Oak Moulding, Maple Panel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.00″w x 1.50″d x 24.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 45.7 cm w x 3.8 cm d x 61.0 cm h |
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 18 × 24 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Maple Panel ,Vertical Grain 1.5 White Oak |
| Style |
Scandinavian |
| Collection |
The Water's Edge |
"*" indicates required fields