Sonora Noche by Paul Meyer – 249140-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The son of a homebuilder, Austin, Texas-based painter and sculptor Paul Meyer developed an early fascination with construction and materials. Today, he looks to cement, mortar, wood and mixed media to elevate and texturize his paintings. His work has been featured in The New York Times, Architectural Digest, Elle Decor and more. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 45 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.55 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.242 m³ |
| Color | Natural Maple Floater, White Palboard |
| Material | American Maple, Recycled PVC |
| Dimensions (Imperial, inch) | 72.00″w x 2.00″d x 43.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 182.9 cm w x 5.1 cm d x 109.2 cm h |
Additional information
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 72 × 43 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Natural Maple Floater ,White Palboard |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields