Solitude by Chelsea Fly – 253710-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Having grown up in the rural south, painter Chelsea Fly’s works are inspired by the region’s landscapes and skies. Experimental in her methods and mediums, the Tennessean uses art to examine the connection to “place.” Handmade in Austin, Texas. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 45 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.8 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.334 m³ |
| Color | Vertical Grain 2.5 White Oak, Fredrix 558 Raw Canvas, BW8-97 Polar White |
| Material | Vertical Grain White Oak, Raw Canvas, Polar White Mat |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 2.50″d x 72.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 6.4 cm d x 182.9 cm h |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 48 × 72 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
"*" indicates required fields