Sea Basin by Paul Meyer – 250918-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250918-003
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Vertical Grain White Oak Floater, Maple Panel
Description
The son of a homebuilder, Austin, Texas-based painter and sculptor Paul Meyer developed an early fascination with construction and materials. Today, he looks to cement, mortar, wood and mixed media to elevate and texturize his paintings. His work has been featured in The New York Times, Architectural Digest, Elle Decor and more. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.5 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.184 m³ |
| Color | Vertical Grain White Oak Floater, Maple Panel |
| Material | Vertical Grain White Oak Floater, Maple Panel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 2.00″d x 48.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 5.1 cm d x 121.9 cm h |
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 48 × 48 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields