Rhythmic II by Coup D’esprit – 240604-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
An abstract figural capsule, reminiscent of traditional block printmaking methods, from Bangkok-based art house Coup D’Esprit. If not currently in stock, this texture-enhanced piece ships within three weeks. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 4.1 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.116 m³ |
| Color | Black 2.5 Maple, Fredrix 558 Raw Canvas |
| Material | American Maple, Raw Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 2.50″d x 40.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 6.4 cm d x 101.6 cm h |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 30 × 40 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Black 2.5 Maple ,Fredrix 558 Raw Canvas |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields