Revere Triptych by Matera – 245277-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A Mexico City native, Matera is an abstract artist specializing in acrylic and mixed media works. She paints outdoors exclusively, inspired by the changing weather which she uses to guide her intuitive process. This triptych is printed on matte canvas and framed with rustic walnut. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 88 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 195 lb |
| Volume (cu. ft.) | 36.44 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.032 m³ |
| Color | Rustic Walnut Floater, Matte Canvas |
| Material | Rustic Walnut, Matte Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 144.00″w x 2.00″d x 94.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 365.8 cm w x 5.1 cm d x 240.0 cm h |
Additional information
| Weight | 195 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 144 × 94.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields