Reality Unfurled by Toni Toscano – 236393-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
236393-007
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Rustic Walnut Floater, Gloss White Metal
Description
Natural yet otherworldly, intentional camera movements craft an artistic blur, as if remembering a dream. Printed on ChromaLuxe to highlight the fluidity of the subject and offer bold modernity. San Francisco photographer Toni Toscano describes her work as nostalgic and impressionistic, finding inspiration in wistful memories. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 35 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.78 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.192 m³ |
| Color | Rustic Walnut Floater, Gloss White Metal |
| Material | Rustic Walnut, Gloss White Chromaluxe |
| Dimensions (Imperial, inch) | 60.00″w x 2.00″d x 40.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 152.4 cm w x 5.1 cm d x 101.6 cm h |
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 60 × 40 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Gloss White Metal ,Rustic Walnut Floater |
| Style |
Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields