Promise Land by Paul Meyer – 253696-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The son of a homebuilder, Austin, Texas-based painter and sculptor Paul Meyer developed an early fascination with construction and materials. Today, he looks to cement, mortar, wood and mixed media to elevate and texturize his paintings. His work has been featured in The New York Times, Architectural Digest, Elle Decor and more. If not currently in stock, this texture-enhanced piece ships within three weeks. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.04 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.341 m³ |
| Color | Vertical Grain White Oak Floater, Maple Panel |
| Material | Vertical Grain White Oak Floater, Maple Panel |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 2.00″d x 48.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 5.1 cm d x 121.9 cm h |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 48 × 48 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Maple Panel ,Vertical Grain White Oak Floater |
"*" indicates required fields