Peace Like A River #3 by Hannah Winters – 242592-013
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Alabama painter Hannah Winters finds inspiration in vintage landscapes, working with oil paint and an array of materials to texturize her ethereal pieces. Finished within a decorative Brimfield black frame of naturally distressed painted pine. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.11 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.088 m³ |
| Color | Black 1.5 Maple, Fredrix 558 Raw Canvas |
| Material | American Maple, Raw Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 32.00″w x 1.50″d x 24.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 81.3 cm w x 3.8 cm d x 61.0 cm h |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 32 × 24 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Black 1.5 Maple ,Fredrix 558 Raw Canvas |
| Style |
Contemporary |
| Collection |
Peace Like A River |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields