Peace Like A River #3 by Hannah Winters – 242592-012
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
242592-012
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Rustic 2.5 Walnut, Fredrix 558 Raw Canvas
Description
Alabama painter Hannah Winters finds inspiration in vintage landscapes, working with oil paint and an array of materials to texturize her ethereal pieces. Finished within a decorative Brimfield black frame of naturally distressed painted pine. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 35 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.48 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.24 m³ |
| Color | Rustic 2.5 Walnut, Fredrix 558 Raw Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 60.00″w x 2.50″d x 40.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 152.4 cm w x 6.4 cm d x 101.6 cm h |
| Material | Walnut, Raw Canvas |
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 60 × 40 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Fredrix 558 Raw Canvas ,Rustic 2.5 Walnut |
| Style |
Rustic |
| Collection |
Peace Like A River |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields