Peace Like A River #3 by Hannah Winters – 242592-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
242592-005
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Vertical Grain 2.5 White Oak, Fredrix 558 Raw Canvas
Description
Alabama painter Hannah Winters finds inspiration in vintage landscapes, working with oil paint and an array of materials to texturize her ethereal pieces. Finished within a decorative Brimfield black frame of naturally distressed painted pine. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.29 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.178 m³ |
| Color | Vertical Grain 2.5 White Oak, Fredrix 558 Raw Canvas |
| Material | Vertical Grain White Oak, Raw Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 2.50″d x 36.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 6.4 cm d x 91.4 cm h |
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 48 × 36 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Fredrix 558 Raw Canvas ,Vertical Grain 2.5 White Oak |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Peace Like A River |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields