Oro by Amada Ane – 246878-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
246878-003
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas
Description
Edgy, abstract, from the heart — Amada Ané looks to her heritage for inspiration and uses photography, acrylic and oil to capture energy in her works, building texture to create a life-like image on canvas. If not currently in stock, this texture-enhanced piece ships within three weeks. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 4.7 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.133 m³ |
| Color | Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas |
| Material | Vertical Grain White Oak Floater, Matte Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 40.00″w x 2.00″d x 40.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 101.6 cm w x 5.1 cm d x 101.6 cm h |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 40 × 40 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Matte Canvas ,Vertical Grain White Oak Floater |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields