Oculus Black II by Jamie Beckwith – 238257-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Nashville-based artist Jamie Beckwith creates contemporary pieces inspired by nature, travel and architecture. Spot gloss detailing on a matte canvas and framed within a rustic walnut floater for a gallery-quality look. If not currently in stock, this texture-enhanced piece ships within three weeks. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 35 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.234 m³ |
| Color | Rustic Walnut Floater, Matte Canvas |
| Material | Rustic Walnut, Matte Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 50.50″w x 2.00″d x 60.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 128.3 cm w x 5.1 cm d x 152.4 cm h |
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 50.5 × 60 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Matte Canvas ,Rustic Walnut Floater |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields