Nina Simone by Getty Images – 230351-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Late American rhythm & blues singer Nina Simone poses for a pic. Float-mounted and framed within black-finished American maple for a museum-quality look. Image courtesy of Getty Images’ Michael Ochs Archives. Handmade in Austin, Texas, each print includes a certificate of authenticity commemorating the exclusive partnership between Getty Images and Four Hands Art Studio.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.26 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.149 m³ |
| Color | Black 2.5 Maple, Vibrance Matte Paper, Clear Acrylic Glazing |
| Material | American Maple, Matte Paper, Acrylic Glazing |
| Dimensions (Imperial, inch) | 40.00″w x 2.50″d x 40.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 101.6 cm w x 6.4 cm d x 101.6 cm h |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 40 × 40 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Black 2.5 Maple ,Clear Acrylic Glazing ,Vibrance Matte Paper |
| Style |
Contemporary |
"*" indicates required fields