Mountain High I by Coup D’ Esprit – 230427-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
230427-001
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Vertical Grain 2.5 White Oak, Textured Fine Art Paper, Clear Acrylic Glazing
Description
Bring clean contrast to the wall. Original rendering by Bangkok-based art house Coup D’Esprit, framed within vertical grain white oak for a museum-quality look. Pairs perfectly with Mountain High II and/or III & IV. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 2.79 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.079 m³ |
| Color | Vertical Grain 2.5 White Oak, Textured Fine Art Paper, Clear Acrylic Glazing |
| Material | Vertical Grain White Oak, Textured Fine Art Paper, Acrylic Glazing |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 2.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 6.4 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 24 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields