Moon River Terracotta by Roseanne Kenny – 230514-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
230514-001
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Natural 2.5 Maple, Bright Textured Fine Art Paper, Clear Acrylic Glazing
Description
New Zealand-based artist Roseanne Kenny looks to the abstract and linear to shape her bold-but-minimalist pieces, starting with a pencil sketch then recreating each in digital form. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 2.79 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.079 m³ |
| Color | Natural 2.5 Maple, Bright Textured Fine Art Paper, Clear Acrylic Glazing |
| Material | American Maple, Bright Textured Fine Art Paper, Acrylic Glazing |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 2.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 6.4 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 24 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Bright Textured Fine Art Paper ,Clear Acrylic Glazing ,Natural 2.5 Maple |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields