Minimod 1 + Minimod 2 by Dan Hobday – 233209-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
233209-003
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Rustic 2.5 Walnut, Textured Fine Art Paper, Clear Acrylic Glazing
Description
Driven by modern minimalism, artist and graphic designer Dan Hobday’s unique, line-driven work is printed on textured fine art paper and framed within rustic walnut for a clean, museum-quality look. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.11 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.088 m³ |
| Color | Rustic 2.5 Walnut, Textured Fine Art Paper, Clear Acrylic Glazing |
| Dimensions (Imperial, inch) | 36.00″w x 2.50″d x 24.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 91.4 cm w x 6.4 cm d x 61.0 cm h |
| Material | Walnut, Textured Fine Art Paper, Acrylic Glazing |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 36 × 24 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Clear Acrylic Glazing ,Rustic 2.5 Walnut ,Textured Fine Art Paper |
| Style |
Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields