Minimal Landscape 14 by Roseanne Kenny – 240232-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
240232-001
Category: Art
Tags: Art, Cream, Four Hands, Rustic 2.5 Walnut, Fredrix 558 Raw Canvas
Description
New Zealand-based artist Roseanne Kenny looks to the abstract and linear to shape her bold-but-minimalist pieces, emphasizing natural landscapes. If not currently in stock, this texture-enhanced piece ships within three weeks. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 4.1 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.116 m³ |
| Color | Rustic 2.5 Walnut, Fredrix 558 Raw Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 40.00″w x 2.50″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 101.6 cm w x 6.4 cm d x 76.2 cm h |
| Material | Walnut, Raw Canvas |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 40 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Fredrix 558 Raw Canvas ,Rustic 2.5 Walnut |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields