Midnight Harvest by Tyler Guinn – 247415-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Based in Austin, Texas, abstract-expressionist painter Tyler Guinn looks to texture and organic sensibility to shape his wide variety of works, from geometric pieces and flowing landscapes to mark making and automatic writing. If not currently in stock, this texture-enhanced piece ships within three weeks. Handmade in Austin, Texas. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 45 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.29 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.348 m³ |
| Color | Natural Maple Floater, Matte Canvas |
| Material | American Maple, Matte Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 64.50″w x 2.00″d x 72.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 163.8 cm w x 5.1 cm d x 182.9 cm h |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 64.5 × 72 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Matte Canvas ,Natural Maple Floater |
| Style |
Contemporary |
| Collection |
Midnight Harvest |
"*" indicates required fields