Meet Me There #5 by Hannah Winters – 242587-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
242587-001
Category: Art
Tags: 1.0 Brimfield Black, Textured Fine Art Paper, Clear Acrylic Glazing, Art, Brown, Four Hands
Description
Alabama painter Hannah Winters finds inspiration in vintage landscapes, working with oil paint and an array of materials to texturize her ethereal pieces. Finished within a decorative Brimfield black frame of naturally distressed painted pine. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.78 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.107 m³ |
| Color | 1.0 Brimfield Black, Textured Fine Art Paper, Clear Acrylic Glazing |
| Material | Decorative Weathered Black Pine, Textured Fine Art Paper, Acrylic Glazing |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 1.00″d x 36.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 2.5 cm d x 91.4 cm h |
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 48 × 36 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
1.0 Brimfield Black ,Clear Acrylic Glazing ,Textured Fine Art Paper |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields