Lounging In Gstaad by Slim Aarons – 250750-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This specially selected work from the late influential photographer Slim Aarons is printed using ultra-modern ChromaLuxe technology for the first time ever. High in definition and gloss, images are printed in vibrant, saturated color on fade- and scratch-resistant recycled aluminum. Each is float-mounted with hand-selected framing designed to complement the print. Handmade in Austin, Texas, each piece includes a certificate of authenticity commemorating the partnership between Slim Aarons, Getty Images Gallery and Four Hands Art Studio. Photo courtesy of Getty Images.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 45 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.268 m³ |
| Color | Black Maple Floater, Gloss White Metal |
| Material | American Maple, Gloss White Chromaluxe |
| Dimensions (Imperial, inch) | 72.00″w x 2.00″d x 48.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 182.9 cm w x 5.1 cm d x 121.9 cm h |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 72 × 48 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
"*" indicates required fields