Lake by Lauren Fuhr – 245090-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
245090-002
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Natural Maple Floater, Fredrix 558 Raw Canvas
Description
Inspired by nature and the beauty of ordinary life, Dallas-based artist Lauren Fuhr captures a peaceful lake scene. Complemented by a natural maple floater frame. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 7 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 15 lb |
| Volume (cu. ft.) | 1.55 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.044 m³ |
| Color | Natural Maple Floater, Fredrix 558 Raw Canvas |
| Material | American Maple, Raw Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 2.00″d x 18.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 5.1 cm d x 45.7 cm h |
Additional information
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 24 × 18 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields