Intertwined by Aileen Fitzgerald – 235559-012
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
235559-012
Category: Art
Tags: Art, Cream, Four Hands, Natural 2.5 Maple, Fredrix 558 Raw Canvas, Flax
Description
Inspired by the Texas Hill Country, Austin-based artist and registered nurse Aileen Fitzgerald paints atmospheric landscapes reminiscent of early Impressionism with a heavy emphasis on light. Printed on matte canvas with a linen backer and framed within rustic walnut for a gallery-style look. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.29 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.178 m³ |
| Color | Natural 2.5 Maple, Fredrix 558 Raw Canvas, Flax |
| Material | American Maple, Raw Canvas, Linen Backer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 2.50″d x 36.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 6.4 cm d x 91.4 cm h |
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 48 × 36 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Flax ,Fredrix 558 Raw Canvas ,Natural 2.5 Maple |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields