Intertwined by Aileen Fitzgerald – 235559-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
235559-005
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Vertical Grain 2.5 White Oak, Fredrix 558 Raw Canvas, Flax
Description
Inspired by the Texas Hill Country, Austin-based artist and registered nurse Aileen Fitzgerald paints atmospheric landscapes reminiscent of early Impressionism with a heavy emphasis on light. Printed on matte canvas with a linen backer and framed within rustic walnut for a gallery-style look. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 4.56 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.129 m³ |
| Color | Vertical Grain 2.5 White Oak, Fredrix 558 Raw Canvas, Flax |
| Material | Vertical Grain White Oak, Raw Canvas, Linen Backer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 40.00″w x 2.50″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 101.6 cm w x 6.4 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 40 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Flax ,Fredrix 558 Raw Canvas ,Vertical Grain 2.5 White Oak |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields