Green Glimmer by Laurel-Dawn Latshaw – 250905-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250905-004
Category: Art
Tags: Art, Four Hands, Green, RoofTop 2.5 Rustic Walnut, Fredrix 558 Raw Canvas, Ivory
Description
A former art director from Homewood, Alabama, Laurel-Dawn Latshaw works with tactile layers, mixing mediums and materials, from acrylic and oil to pencil and charcoal. Her works aim to capture the uniquely “messy-but-delicate” artist process. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.31 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.207 m³ |
| Color | RoofTop 2.5 Rustic Walnut, Fredrix 558 Raw Canvas, Ivory |
| Material | Rooftop Rustic Walnut, Raw Canvas, Linen Backer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 2.50″d x 48.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 6.4 cm d x 121.9 cm h |
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 48 × 48 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Fredrix 558 Raw Canvas ,Ivory ,RoofTop 2.5 Rustic Walnut |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields