Gloam by Chelsea Fly – 250077-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Having grown up in the rural south, painter Chelsea Fly’s works are inspired by the region’s landscapes and skies. Experimental in her methods and mediums, the Tennessean uses art to examine the connection to “place.” Handmade in Austin, Texas. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.74 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.106 m³ |
| Color | Walnut 2.5, Textured Fine Art Paper, BW8-97 Polar White |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.00″w x 2.50″d x 40.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 68.6 cm w x 6.4 cm d x 101.6 cm h |
| Material | Walnut, Textured Fine Art Paper, Polar White Mat |
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 27 × 40 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
BW8-97 Polar White ,Textured Fine Art Paper ,Walnut 2.5 |
| Style |
Contemporary |
"*" indicates required fields