Grano Dining Table – 225143-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
225143-003
Category: Dining Tables
Tags: Dining Tables, Four Hands, Plaster Molded Concrete, White
Description
Adobe vibes. Made from white-finished concrete, a voluminous clover-shaped base supports a thick-rounded tabletop for dramatic scale. Soft yet textured look pairs with a wide range of seating, from natural woods to leather, and more.
Product Details
| Weight (kg) | 196 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 432.1 lb |
| Volume (cu. ft.) | 42.48 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.203 m³ |
| Color | Plaster Molded Concrete |
| Material | Solid Concrete |
| Dimensions (Imperial, inch) | 60.00″w x 60.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 152.4 cm w x 152.4 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 432.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
| Detail Color |
Plaster Molded Concrete |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields