Florent Dining Table – 249010-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
249010-002
Category: Dining Tables
Tags: Amber Oak Thin Veneer, Amber Oak Solid, Brown, Dining Tables, Four Hands
Description
Large cylinder framework defines this oak dining table with a warm oak finish. Curved lines add softness.
Product Details
| Weight (kg) | 67 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 146.61 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.99 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.566 m³ |
| Color | Amber Oak Thin Veneer, Amber Oak Solid |
| Material | Oak Veneer, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 78.00″w x 42.75″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 198.1 cm w x 108.6 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 146.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.75 × 78 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Amber Oak Solid ,Amber Oak Thin Veneer |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields