Figueroa Dining Table – 243202-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A simple, sculptural dining table. Soft curves define the movement in the silhouette and veining of marble, accented by various shades in this natural material. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 172 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 378.75 lb |
| Volume (cu. ft.) | 18.75 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.531 m³ |
| Color | Sawar Marble |
| Material | Solid Marble |
| Dimensions (Imperial, inch) | 42.00″w x 42.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 106.7 cm w x 106.7 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 378.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Sawar Marble |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields