Divina Kitchen Island – 248923-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
248923-001
Category: Dining Tables
Tags: Dining Tables, Four Hands, Gray, Warm Grey Marble, Gris Gunmetal Iron, Fawn Oak Veneer
Description
A kitchen island and waterfall dining table in one. Crafted from oak, the island system features two large shelves and three drawers on each side, all topped with by warm grey marble. The pullout table extends and fits inside the frame with ease.
Product Details
| Weight (kg) | 180 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 396.83 lb |
| Volume (cu. ft.) | 51.38 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.455 m³ |
| Color | Warm Grey Marble, Gris Gunmetal Iron, Fawn Oak Veneer |
| Material | Solid Marble, Iron, Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 65.00″w x 36.00″d x 36.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 165.1 cm w x 91.4 cm d x 92.1 cm h |
Additional information
| Weight | 396.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 65 × 36.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Fawn Oak Veneer ,Gris Gunmetal Iron ,Warm Grey Marble |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields