Bramwell Dining Table 118″ – 251219-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Built from weathered oak, this modern version of the European farm table captures the heritage of the original with a trestle base, chamfered details and rustic finish. Simple rounded boards interlock the trestle base. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 99 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 218.26 lb |
| Volume (cu. ft.) | 39.06 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.106 m³ |
| Color | Weathered Oak Veneer |
| Material | Thick Oak Veneer, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 118.00″w x 42.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 299.7 cm w x 106.7 cm d x 76.2 cm h |
| Weight | 218.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 118 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
"*" indicates required fields