Ayla Dining Table – 244039-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Antique inspiration defines this dining table. Curved edges and simplified tapered legs provide complementary details, and the eye is directed to the intriguing joint and stretcher details at the base. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 59 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 130.95 lb |
| Volume (cu. ft.) | 25.53 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.723 m³ |
| Color | Aged Pine |
| Material | Solid Pine |
| Dimensions (Imperial, inch) | 98.00″w x 42.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 248.9 cm w x 106.7 cm d x 76.2 cm h |
| Weight | 130.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 98 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Aged Pine |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Ayla |
"*" indicates required fields