Turner Cabinet – 247250-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Beautifully stately cabinetry, inspired by 18th-century French design. Made from worn black pine, double doors feature dramatic reeding for a linear look with texture. Two drawers plus interior adjustable shelving bring generous storage space to any room. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 123 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 270.29 lb |
| Volume (cu. ft.) | 84.33 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.388 m³ |
| Color | Worn Black Pine, Worn Black Pine Veneer |
| Material | Solid Pine, Thick Pine Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 59.00″w x 20.25″d x 90.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 149.9 cm w x 51.4 cm d x 228.6 cm h |
| Weight | 270.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 59 × 90 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Worn Black Pine ,Worn Black Pine Veneer |
| Style |
Traditional |
| Collection |
Turner |
"*" indicates required fields