Gleason Cabinet – 251174-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Steeped in traditional cabinetry design with modern functioning. Featuring glass doors and shelving, three-way touch dim lighting and soft edges all around, the cabinet provides abundant storage and safekeeping with prominent style. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 176 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 389.11 lb |
| Volume (cu. ft.) | 68.02 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.926 m³ |
| Color | Dark Brown Walnut Veneer |
| Material | Walnut Veneer, Solid Walnut |
| Dimensions (Imperial, inch) | 43.00″w x 19.00″d x 84.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 109.2 cm w x 48.3 cm d x 213.4 cm h |
| Weight | 389.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 43 × 84 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
"*" indicates required fields