Finley Cabinet – 243398-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Resawn smoked oak veneer and tempered glass doors meet the charm of European antiques with practical updates. Pleated, subtly striped curtains and unique leg details add to the heirloom quality of this special piece. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 101 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 222.66 lb |
| Volume (cu. ft.) | 59.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.689 m³ |
| Color | Aged Smoked Oak Resawn, Roman Sage |
| Material | Resawn Oak Veneer, 43% Viscose (Rayon), 36% Polyester, 21% Flax/Linen, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 18.25″d x 74.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 46.4 cm d x 189.2 cm h |
| Weight | 222.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 48 × 74.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Aged Smoked Oak Resawn ,Roman Sage |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Finley |
"*" indicates required fields