Brimley Wide Cabinet – 237137-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Inspired by clean Scandinavian design, a light finish balances the large scale of solid pine cabinetry. Interior shelving plus dual drawers bring bonus storage options to any space.
Product Details
| Weight (kg) | 77 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 170.64 lb |
| Volume (cu. ft.) | 62.68 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.775 m³ |
| Color | Aged Light Pine |
| Material | Solid Pine |
| Dimensions (Imperial, inch) | 60.00″w x 19.00″d x 69.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 152.4 cm w x 48.3 cm d x 175.3 cm h |
Additional information
| Weight | 170.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 60 × 69 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Aged Light Pine |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields