Alden Cabinet – 250295-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
250295-001
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Four Hands, Worn Black Oak Veneer, Mottled Gunmetal
Description
Baroque-period detailing gives this oak cabinet its classic look. Made from black oak with a metal base and ring pulls, as well as cabriole-like legs to soften the lines.
Product Details
| Weight (kg) | 122 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 268.96 lb |
| Volume (cu. ft.) | 58.45 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.655 m³ |
| Color | Worn Black Oak Veneer, Mottled Gunmetal |
| Material | Thick Oak Veneer, Solid Oak, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 50.50″w x 18.25″d x 69.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 128.3 cm w x 46.4 cm d x 175.3 cm h |
Additional information
| Weight | 268.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 50.5 × 69 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Mottled Gunmetal ,Worn Black Oak Veneer |
| Style |
Traditional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields