ZAFTIG STOOL M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The girth of this comfortable ottoman is paired with its beautifully stitched, pillowed top design. Fabric is standard with a plain top. Leather is standard with mitered “X” pattern, saddle stitched. Available in overall width and depth from 18” to 60” (square or rectangular).
Product Details
| Wood Species | Ash Solids |
|---|---|
| SeatType | Tight |
| Weight | 61 lb |
| Volume | 17.31 ft³ |
| COM | 3.5 yd |
| COL | 54 sq. ft |
| Dimensions | W 60in D 60in H 18.5in |
Additional information
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 18.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
