WOODWARD BENCH
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Woodward Bench was inspired by an antique French, Louis XVI bench with arms. Like the original antique bench, the piece has fluted, tapered legs and arms with hand-carved details. The base is upholstered with a loose seat cushion and two round bolsters. Standard with welt around the arms and base only. Two 7 1/ 2 x 26-inch goose feather bolsters standard. 1-piece bench Luxury Spring-Down seat cushion standard. The back of the Woodward is flat to allow flush placement against a wall. The center stretcher is decorative.
Product Details
| Dimensions | W 62in D 27.25in H 28.5in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 105 lb |
| Volume | 46.26 ft³ |
| COM | 7.5 yd |
| COL | 122 sq. ft |
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 62 × 28.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Birch |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields