Velours Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
With classically turned legs, modern scale, and partial open construction, the Velours Dining Side and Arm Chair offers dressy sophistication while remaining current. Collecting antique chairs remains a passion of Suzanne Kasler’s and the Velours are inspired by a favorite antique in her personal collection. A true modern classic.
Product Details
| Dimensions | W 21.25in D 23.75in H 37.25in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Weight | 32 lb |
| Volume | 16.68 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 23 sq. ft |
Additional information
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 21.25 × 37.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Birch |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields