Trouvais Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Casual and detailed, the Trouvais Dining Chair by Suzanne Kasler® is transitional in style and highly versatile. The decorative elements include a carved wooden X-shape to the back and standard Antique Brass ferrules on the feet. In addition, an upholstered back version is available as well as bar and counter stools.
Product Details
| Dimensions | W 21in D 24.5in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 34 lb |
| Volume | 16.68 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 23 sq. ft |
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 21 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Dove White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields